افراد حساس معمولا مورد سرزنش هستن و بیشتر وقتا، حساس بودن ویژگی مثبتی تلقی نمی شه. تحقیقات نشون می ده ۱۵ تا ۲۰ درصد افراد بسیار حساس، ژن حساس بودن رو به ارث بردن. الاین آرون (Elain Aron) روان شناسیه که تحقیقات زیادی روی این پدیده انجام داده و در تحقیقات خود از MRI مغز افراد بسیار حساس استفاده کرده. اون به این نتیجه رسید که این افراد نسبت به افراد معمولی، دریافت عمیق تری از صداها، احساسات و حتی حضور افراد دیگر دارن. با ما همراه باشین تا با نشونه های حساس بودن آشنا شید.

 

حساس بودن و هوش هیجانی

هوش هیجانی (EQ) به توانایی شما در درک و شناخت احساسات و هیجانات خودتون و بقیه و توانایی هاتون در استفاده از این دریافت واسه مدیریت رفتارها و روابط گفته می شه. جالبه بدونین هوش هیجانی افراد خیلی حساس، فرقی با هوش هیجانی بقیه افراد نداره.

افراد خیلی حساس، دریافت و حس بسیار قوی تری دارن و هیجانات شدیدشان رو راحت تر از هیجانات افراد معمولی میشه تشخیص داد که این به نفع شون تموم می شه. این ویژگی به اونا کمک می کنه رابطه مؤثرتری برقرار کنن، چون جدا از اینکه کلماتی که از زبون طرف مقابل شون می شنون، متوجه نکات ریز پنهون در ژست و لحن اونم می شن.

البته اون روی سکه هم اینه که احساسات و هیجانات عمیقی که مورد غفلت قرار بگیرن نتایج وحشتناکی می تونن به دنبال داشته باشه. افراد خیلی حساس تنها زمانی می تونن از این هوش هیجانی به نفع خود بهره ببرن که بدونن «خیلی حساس» هستن و نسبت به این ویژگی خود آگاهی پیدا کنن. این آگاهی تضمین می کنه که «خیلی حساس بودن» به نفع آنهاست و به شناختن نقاط ضعف و رفع اونا کمک می کنه.

ویژگیای یک فرد خیلی حساس

شاید این سؤال براتون مطرح شه که شما یا کس دیگری در اطرافتان، جزو «خیلی حساس »ها هستین یا نه. اینجا عادی ترین ویژگیای افراد بسیار حساس رو واسه تون آوردیم. ببینین چندتا از این ویژگیا در شمام هست:

عمیقا فکر می کنین

وقتی زندگی یهویی شما رو در شرایط سخت و سختی قرار می ده، به گوشه ای فرار کرده و به لاک تنهایی خود پناه می برین و قبل از هر اقدامی، تموم حولوحوش اتفاق پیش اومده رو بررسی و بهش فکر می کنین. رویدادهای کوچیک و جزئی، چه در زندگی خودتون و چه در زندگی بقیه، می تونه اثر بزرگی روی شما بزاره.

به جزئیات اهمیت بسیاری میدید

همون اندازه که به احساسات و هیجانات توجه دارین، به جزئیات هم حساس هستین. ریزه کاریایی رو می ببینن که ممکنه بقیه توجهی به اونا نکنن و تا زمانی که به تموم این جزئیات ندین، راضی نمی شین. این صفتی اگه در جای درست استفاده شه، امتیاز با ارزشی حساب می شه.

به زمان بیشتری واسه تصمیم گیریا نیاز دارین

از آنجایی که فردی سطحی نیستین و عمیقا فکر می کنین و از جزئیات هم خیلی راحت عبور نمی کنین، روند تصمیم گیری هاتون بسیار طولانیه. خیلی در افکارتان غرق میشید تا بتونین تصمیمات مهم رو از اعماق ذهن تون بیرون بکشین. تموم سعی تون رو می کنین که همه احتمالات ممکن رو بررسی کنین، و این کار به قیمت گذروندن زمانای با ارزش زندگی شما تموم می شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   نظم در زندگی و ۱۵ نکته واسه اجرا اون 

در صورت ارتکاب یک اشتباه احساس شکست می کنین

وقتی بعد از خیلی وقت آخرش تصمیمی می گیرین و بعدا معلوم می شه تصمیم و انتخابتان درست نبوده، خیلی سخت می گیرین و خودتون رو سرزنش می کنین. این حالت باعث ایجاد یک چرخه معیوب می شه که روند تصمیم گیریتان رو کُند تر از قبل هم می کنه، چون حالا ترس از تصمیم گیری اشتباه هم به بقیه عوامل مؤثر در طولانی شدن این روند اضافه شده.

از نظر هیجانی، واکنش پذیرید

وقتی به حال خودتون آزاد میشید و کسی کاری به کارتون نداره، به احساسات خودتون واکنش غیرارادی نشون میدید. نسبت به تجربیات احساسی بقیه هم واکنشای شدید نشون میدید. وقتی این هیجانات عمیق و پررنگ می شن خیلی راحت رفتارتون رو تحت اثر قرار میدن و بروز پیدا می کنن. بخش سخت این قضیه اینه که احساسات خود رو به دسته ای مدیریت کنین که بتونین رفتار مورد نظرتون رو در پیش بگیرین.

مورد انتقاد قرار گرفتن واسه تون بد و تلخه

احساسات عمیق و واکنشای شدید هیجانی شما می تونه باعث واکنش سریع در برابر انتقاد هم باشه و این واسه تون بسیار بد هستش. اگه انتقادی از شما بشه، جدا از اینکه اینکه همون اول واکنش شدید نشون میدید، ناخودآگاه در موردش عمیقا به فکر فرو می روید و سعی می کنین حواشی و جزئیاتش رو هم کشف و بررسی کنین. این اکتشافات و بازبینیایی که درباره انتقادها انجام میدید در دراز مدت نتایج خوبی به دنبال داره، مثلا نبود توانایی شما در «بی توجهی کردن» به انتقادها به شما کمک می کنه تغییرات مناسبی بسازین.

کارکرد خوبی در کارای تیمی دارین

توانایی منحصربه فردتان در توجه به احساسات بقیه، یک امتیاز مهم دیگر هم حساب می شه، چون توجه شما به جزئیات ریزتر باعث می شه در محیطای جمعی و تیمی، فردی بی آخر با ارزش و قابل توجه باشین. البته، اگه مسئولیت تصمیم گیریای پایانی به عهده ی شما باشه، این ویژگی ممکنه نتیجه برعکس بده و به ضررتون تموم شه؛ پس شما واسه اطلاعات دادن و جدا سازی و بررسی، مناسب تر هستین تا تصمیم گیریای مهم و پایانی.

شما در رفتار و آداب رفت و اومد عالی هستین

آگاهی و درک بالای شما از احساسات و هیجانات بقیه باعث می شه بسیار خوش رفتار و دقیق باشین. به اثر رفتارهای خود بر بقیه توجه خاصی دارین و این رو خوب مشخص می کنین. از بی ادبی و گستاخی بقیه هم خیلی آزرده میشید.

فضای کاری باز شما رو عصبی می کنه

حساسیت شما به وجود بقیه، صداهای بلند و بقیه محرکا باعث می شه در یک محیط کاری باز، تقریبا نتونین خوب به کارتون برسین. بهتره در اتاق ساکت و دربسته ی مخصوص خودتون یا در خونه کار کنین.

خلاصه اینکه مثل خیلی چیزای دیگر در زندگی، «خیلی حساس بودن» هم خوبه و هم بد. در کل به این بستگی داره که شما چه جوری از این ویژگی استفاده کنین!

.com

در هر گفتگو ای جواب بله بگیرین، گفتگو بر سر حقوق بیشتر، معاملات بزرگ و حتی یک کار روزمره


دسته‌ها: آموزشی